Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

dovednosti_a_staty:farmarstvi [27. 07. 2016 18:38] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +Hlavní dovednost u povolání farmáře. Umožňuje pěstovat různé druhy užitečných rostlin a chovat velké množství hospodářských zvířat. ​
 +
 +
 +Farmařina, to je těžká práce s nejistým výsledkem. Na poli je potřeba opravdu svědomitě se věnovat rostlinkám,​ jinak nečekejte žádnou velkou úrodu. Občas se stane, že i přes veškerou snahu příjde déšť a úroda je ta tam. Ale abych jen nestrašil, zisky z farmářství jsou obrovské a poptávka po určitých plodinách je stále nenaplněna.
 +
 +
 +=====  Jak začít ​ =====
 +Ale vše pěkně popořadě, novým farmářům určitě hodně pomůže hobitek Marc, najdete jej u sídla cechu farmářů, stačí se zeptat kolemjdoucích ve městě nebo okolí a určitě Vám poradí kde hledat. Má pro vás užitečné informace a za poplatek 200 stříbrných vám prodá i základní výbavu.
 +
 +Kousek od Marce, sedí Bogárt a Tivona, to jsou dva místní prodejci semínek, najdete u nich všechny doposud pěstovatelné sazenice.
 +A teď k výbavě, pro práci na poli budete potřebovat několik sazenic, motyku, pár lahviček s hnojivem a pár se zhoubou škůdců, nádobu na vodu, a několik hodin času. (*1)
 +
 +Po čase se určitě vyplatí investovat do tažného koně, je to neocenitelný pomocník.
 +
 +Teď už jen stačí vybrat si nějaké to volné políčko a pustit se do práce.
 +
 +
 +=====  Sázení, péče a sklizeň ​ =====
 +**Zasadit rostlinku se dá dvěma způsoby:**
 +
 +**1)** zkypříte půdu ve vybrané lokalitě, to znamená že použijete (*2) motyku a zacílíte půdu vedle sebe, chvilku to potrvá, až je půda prokypřená vyberete v batohu semínko rostliny kterou chcete sázet, použijete jej a zacílíte okopané políčko.
 +
 +**2)** vyberete si semínko, které chcete sadit, vytáhnete si jej z batohu a položíte na pole, poté použijete motyku a zacílíte políčko na kterém leží semínko, chvilku bude trvat než prokypříte půdu, ale hned poté vaše postava zasadí dané semínko. Tento způsob je podle mě snazší.
 +
 +
 +Až se vám podaří semínko zasadit, je třeba jej pohnojit, to se dělá opět podobným způsobem, najdete si v batohu lahvičku s hnojivem, použijete ji a zacílíte nově zasazenou rostlinku.Jeden lektvar vystačí na 10 dávek. Dále je potřeba rostlinku pravidelně zalévat, k tomu je potřeba mít u sebe džbány s vodou, u každého pole je káď odkud si vodu můžete doplňovat. Zalévání je jednoduchá činnost stačí použít plný džbán a zacílit na místo, které chcete zalít. Prázdný džbán naplníte, jak už jsem psal u kádě, stejným postupem.
 +
 +Zasazenou rostlinku je nutno pravidelně hlídat, pokud je potřeba zalévat, případně okopat. Jak na tom rostlinka je zjistíte velmi snadno, tak že se na ni podíváte (*3).
 +
 +
 +**Růst všech rostlin se skládá ze 3 fází:**
 +
 +**1)** klíčící rostlina
 +
 +**2)** mladá rostlina
 +
 +**3)** zralá rostlina
 +
 +
 +Pokud uvidíte, že je vaše rostlina zralá, stačí přijít k ní a sklidit ji. (*4)
 +
 +Některé z nich mají ještě tu vlastnost, že mohou dávat úrodu několikrát po sobě, jedná se především o stromy, u takových rostlin je ještě 4. Fáze – rostlina ve vegetativním klidu, do té se rostlina dostane po sklizni. Pokud se o rostlinu dobře staráte tak můžete sklidit klidně i 5x úrodu z jedné rostliny.
 +
 +Čím zkušenější farmář budete tím kvalitnější plodiny vypěstujete,​ navíc ještě máte možnost sadit semínka po více najednou, dá se sadit 1-10 semínek zaráz, kolik jich můžete zasadit závisí na vaší dovednosti farmářství. (*5) Samozdřejmě že čím více semínek nasadíte, tím větší úrodu sklidíte, ale také je těžší se o takovou rostlinku starat.
 +
 +Občas se stane, že vaši rostlinku napadnou brouci, když se tak stane nezoufejte, stačí na ni použít lektvar zhouby škůdců a je po problému.
 +
 +Dalším nebezpečím je déšť, pokud začne pršet, vaše rostlinka bude velmi brzy podmáčená,​ nezbývá než ji neustále okopávat. Efektivita této činnosti není příliš valná. Často se stane, že déšť zničí celou vaši úrodu.
 +
 +Na pole s sebou noste několik motyk, nejsou příliš kvalitní a rychle se ničí.
 +
 +Některé druhy rostlin potřebují ke svému růstu oporu, jedná se hlavně o vinnou révu a chmel, při sázení těchto rostlin musíte mít u sebe dřevěné násady, ty koupíte na trhu u prodejců svobodných řemesel. Po sklizni takovéto rostliny na poli zůstanou podpěry, ty odstaníte použitím dřevorubecké sekery.
 +
 +
 +----
 +
 +
 +**(*1)** - reálný čas od zasazení po sklizeň se pohybuje okolo 60-90 minut, při sadbě stromů to ale může být i 180 minut, v závislosti na počtu sklizní.
 +
 +**(*2)** - použít znamená 2xklik levým tlačítkem na daný předmět
 +
 +**(*3)** - podívat na rostlinku, to znamená 1x klik na ni
 +
 +**(*4)** - sklidit znamená 2xklik na zralou roslinu
 +
 +**(*5)** - za každých 10% skillu farmářství je jedno semínko navíc, tj. na skillu 20-2semínka,​ na 50%-5, na 100%-10 semínek.Čím více semínek najednou sadíte tím náročnější je rostlina na péči, pokud se nepletu tak 10 semínek je 3,5x náročnější něž 1 semínko.
 +
 +
 +**Pro MW wiki sepsal: Unkulunk**