Hlavní dovednost u povolání farmáře. Umožňuje pěstovat různé druhy užitečných rostlin a chovat velké množství hospodářských zvířat.

Farmařina, to je těžká práce s nejistým výsledkem. Na poli je potřeba opravdu svědomitě se věnovat rostlinkám, jinak nečekejte žádnou velkou úrodu. Občas se stane, že i přes veškerou snahu příjde déšť a úroda je ta tam. Ale abych jen nestrašil, zisky z farmářství jsou obrovské a poptávka po určitých plodinách je stále nenaplněna.

Ale vše pěkně popořadě, novým farmářům určitě hodně pomůže hobitek Marc, najdete jej u sídla cechu farmářů, stačí se zeptat kolemjdoucích ve městě nebo okolí a určitě Vám poradí kde hledat. Má pro vás užitečné informace a za poplatek 200 stříbrných vám prodá i základní výbavu.

Kousek od Marce, sedí Bogárt a Tivona, to jsou dva místní prodejci semínek, najdete u nich všechny doposud pěstovatelné sazenice. A teď k výbavě, pro práci na poli budete potřebovat několik sazenic, motyku, pár lahviček s hnojivem a pár se zhoubou škůdců, nádobu na vodu, a několik hodin času. (*1)

Po čase se určitě vyplatí investovat do tažného koně, je to neocenitelný pomocník.

Teď už jen stačí vybrat si nějaké to volné políčko a pustit se do práce.

Zasadit rostlinku se dá dvěma způsoby:

1) zkypříte půdu ve vybrané lokalitě, to znamená že použijete (*2) motyku a zacílíte půdu vedle sebe, chvilku to potrvá, až je půda prokypřená vyberete v batohu semínko rostliny kterou chcete sázet, použijete jej a zacílíte okopané políčko.

2) vyberete si semínko, které chcete sadit, vytáhnete si jej z batohu a položíte na pole, poté použijete motyku a zacílíte políčko na kterém leží semínko, chvilku bude trvat než prokypříte půdu, ale hned poté vaše postava zasadí dané semínko. Tento způsob je podle mě snazší.

Až se vám podaří semínko zasadit, je třeba jej pohnojit, to se dělá opět podobným způsobem, najdete si v batohu lahvičku s hnojivem, použijete ji a zacílíte nově zasazenou rostlinku.Jeden lektvar vystačí na 10 dávek. Dále je potřeba rostlinku pravidelně zalévat, k tomu je potřeba mít u sebe džbány s vodou, u každého pole je káď odkud si vodu můžete doplňovat. Zalévání je jednoduchá činnost stačí použít plný džbán a zacílit na místo, které chcete zalít. Prázdný džbán naplníte, jak už jsem psal u kádě, stejným postupem.

Zasazenou rostlinku je nutno pravidelně hlídat, pokud je potřeba zalévat, případně okopat. Jak na tom rostlinka je zjistíte velmi snadno, tak že se na ni podíváte (*3).

Růst všech rostlin se skládá ze 3 fází:

1) klíčící rostlina

2) mladá rostlina

3) zralá rostlina

Pokud uvidíte, že je vaše rostlina zralá, stačí přijít k ní a sklidit ji. (*4)

Některé z nich mají ještě tu vlastnost, že mohou dávat úrodu několikrát po sobě, jedná se především o stromy, u takových rostlin je ještě 4. Fáze – rostlina ve vegetativním klidu, do té se rostlina dostane po sklizni. Pokud se o rostlinu dobře staráte tak můžete sklidit klidně i 5x úrodu z jedné rostliny.

Čím zkušenější farmář budete tím kvalitnější plodiny vypěstujete, navíc ještě máte možnost sadit semínka po více najednou, dá se sadit 1-10 semínek zaráz, kolik jich můžete zasadit závisí na vaší dovednosti farmářství. (*5) Samozdřejmě že čím více semínek nasadíte, tím větší úrodu sklidíte, ale také je těžší se o takovou rostlinku starat.

Občas se stane, že vaši rostlinku napadnou brouci, když se tak stane nezoufejte, stačí na ni použít lektvar zhouby škůdců a je po problému.

Dalším nebezpečím je déšť, pokud začne pršet, vaše rostlinka bude velmi brzy podmáčená, nezbývá než ji neustále okopávat. Efektivita této činnosti není příliš valná. Často se stane, že déšť zničí celou vaši úrodu.

Na pole s sebou noste několik motyk, nejsou příliš kvalitní a rychle se ničí.

Některé druhy rostlin potřebují ke svému růstu oporu, jedná se hlavně o vinnou révu a chmel, při sázení těchto rostlin musíte mít u sebe dřevěné násady, ty koupíte na trhu u prodejců svobodných řemesel. Po sklizni takovéto rostliny na poli zůstanou podpěry, ty odstaníte použitím dřevorubecké sekery.


(1) - reálný čas od zasazení po sklizeň se pohybuje okolo 60-90 minut, při sadbě stromů to ale může být i 180 minut, v závislosti na počtu sklizní. (2) - použít znamená 2xklik levým tlačítkem na daný předmět (3) - podívat na rostlinku, to znamená 1x klik na ni (4) - sklidit znamená 2xklik na zralou roslinu (5) - za každých 10% skillu farmářství je jedno semínko navíc, tj. na skillu 20-2semínka, na 50%-5, na 100%-10 semínek.Čím více semínek najednou sadíte tím náročnější je rostlina na péči, pokud se nepletu tak 10 semínek je 3,5x náročnější něž 1 semínko. Pro MW wiki sepsal: Unkulunk