Zkušenosti pro válečníka tvoří boj a zase boj - zabíjení potvůrek, procházení speciálních lokací (dungeonů), plnění licencí a samozřejmě online EXPy a odměny od GM týmu. Na Manawydanu můžete za bojovníka vydělávat následujícími činnostmi: plnění loveckých licencí Vyveska.png, sběr pozůstatků padlých potvůrek, sbírání pokladů v různých, hráčsky řečeno, dungeonech, eventy, questy a úkoly od GM či NPC, výhry v turnajích a samozřejmě obchod a těžba.

Výdělky

  • Lovecké licence jsou né moc výdělečné, ale jsou z nich zároveň zkušenostní body. Je dobré je plnit již od počátku hraní, protože se splněnými licencemi vzrůstá bonus za další splněné. Je dobré brát jen ty licence, na které si opravdu věříte, jinak vás čeká pokuta za nesplnění. Méně je tedy někdy více. Při plnění můžete o pomoc požádat zkušenější hráče. Licence se s vaší úrovní ztěžují, stejně tak i odměny. Každá vývěska licencí má jiné nastavení.
  • Sběr pozůstatků aneb loot. Je potřeba vědět co zabíjet. Pokud chcete hotovost, je dobré zabíjet humanoidní NPC, pokud vám stačí naturálie, tak spíše nehumanoidní. Loot bývá většinou malý a jen občas se stane, že vám vypadne nějaká cenná věcička. Tento druh výdělku je spíše doplněk.
  • Sbírání pokladů. No co zde dodat. S pokladem se nedá počítat vždy a čím více se musíte dělit, tím hůře. Je tedy dobré promyslet dobrou taktiku do dungeonu a nebrat zbytečné lidi, kteří se budou jen plést a navíc se s nimi musíte dělit, že? :-) Tím neříkám, ať chodíte všude sami, ale zde opět platí občas pravidlo, že méně je někdy více. Při honbě za pokladem také hrozí ztráta vašich věcí, takže opět…neberte s sebou zbytečnosti, ale jen nutné věci - opět to naše známé pravidlo.
  • Eventy, atd od GM se moc živit nemůžete, ale občas nějaká odměna potěší. Jde zase spíše o přivýdělek. Odměny ze, jak my říkáme, „statických“ qustů, která zadávají NPC, tak těmi se můžete na začátku živit celkem slušně…mám teď namysli ty neopakovatelné. Bohužel je jich omezené množství.
  • Výhry na turnajích…no, ehm…nejprve musíte nějaký vyhrát, ne? Z turnajů se tedy také nedá živit.
  • Obchod mluví také sám za sebe. Je vždy dobré si nejprve zjistit ceny a chvíli je zkoumat než něco prodáte nebo koupíte, ať neprohloupíte. Obchod chce holt již řádné zkušenosti s ekonomikou hry.
  • Těžba. Pokud se chcete nudit v dole či v lese a hodně si vydělat, tak prosím. Těžba je výdělečná, ale nudná.

Takže závěr? Stálý výdělek pro bojovníka zajišťují lovecké licence, loot a poklady. Doplněk můžou být úkoly a turnaje. Pokud je nouze a potřebujete peníze, je třeba těžit. Vyžít se ale dá i bez těžby.

Co tak koupit?

První na co je třeba myslet je jídlo. Za jídlo zpočítku utratíte hodně peněz, ale trvá to jen několik dní. Je dobré si zjistit kolik porcí kupované jídlo obsahuje, protože pak je dobré koupit i dražší kousky. Hodně také záleží na kvalitě.

Pak je dobré se zamyslet nad nějakou lepší zbraní a alespoň torzem zbroje. Není dobré kupovat nejdražší věci. Je třeba srovnat cenu a kvalitu, protože kvalita u zbrojí a zbraní nehraje až takovou roli, alespoň ne zpočátku. Je dobré se zeptat zkušenějších hráču jakou zbraň koupit, protože ne vše unesete. Dobrým návodem mohou být recepty, které se prodavají ve městech u NPC. Podle ceny zjistíte jak je zbraň náročná. Je tedy lepší kupovat zbraně jejiž recepty (či návody nebo jak chcete) jsou levnější, pak máte skoro zaručeno, že zbraň unesete.

Je dobré také začít šetřit peníze na první perky, které mohou dosti usnadnit boj.

Nezapomeňte, že pro jídzu na koni potřebujete také dostatečnou dovednost jezdectví. Nekupujte drahé koně, nebudete na nich umět jezdit.

ZDE je ještě odkaz na fórum, který by vám mohl pomoci ve výběru typu zbraně.

Dovednosti, staty a perky

Dovednosti

Aby byl válečník užitečný, je dobré kombinovat následující typy dovedností:

  • Alespoň 1 bojový (sekery, sečné, bodné, tyčové, střelné, …)
  • Alespoň 2 podpůrné (taktika, anatomie, úhyb, …), v případě, že máte střelné zbraně, tak je vhodné přibrat míření.

Zbytek dovedností slouží jako doplněk ke hře.

Staty

Nejprve je třeba si ujasnit, jak bde vaše postava zaměřena. Podle toho se pak volí sestava statů. Dá se říct, že zde platí pravidlo: zvyšuj co potřebuješ. Potřebujete sílu na zbroj či zbraň, zvedejte sílu, potřebujete obratnost na zbraň, zvedejte tu. Inteligence slouží u válečníka především k zásobě many na různé aktivní perky.

Většina hráčů zvedne sílu na 90, aby unesli střední zbroje bez postihu, pak se teprve rozhodují co s body dále.

Perky

Válečník má od začátku hraní k dipozici perky pro nošení zbrojí (kromě plátové) a to mu značně zjednodušuje život. Můžete se tedy více zaměřit na bojové perky. Nejlepší je kombinace páru aktivních perků a zbytek pasivních. Na boj hráč proti hráči využijete perky, které se zaměřují na jeden cíl, v boji proti potvorám spíše využijete výřivý útok a tak podobně. Pokud chcete tedy vytvořit jednoznačně založeného bojovníka, je dobré vzít maximálně 2 aktivní perky, zbytek nevyužijete z nedostatku many. Naopak, pokud chcete být všestranní, tak je dobé mít jich i více a používat je dle potřeby a na nižsích stupních. Nižší stupně stojí méně bodů a místo jednoho perku stupně 3 si můžete vzít 2 na stupni 2, tak na to nezapomínejte.

Ze začátku se nevyplatí brát perky pro jízdu na koni, těžké zbroje a štíty. Ani jedno moc nevužijete na nižších úrovních. Pokud chcete ale dělat jezdce na koni s mečem a štítem, asi vám nic jiného nezbyde. Případně můžete peníze na perky utratit za lepší výzbroj nebo větší herní luxus v podobě nájmu a tak podobně.